بازی های پرتحرک برای کودکان در منزل

این بازی ها جز سرگرمی هایی هستند که کودک برای آن‌ها نیاز به تحرک زیاد دارد و می‌تواند تا حد زیادی انرژی کودک را تخلیه کند.

۱- بولینگ
یکی از بازی‌های هیجان‌انگیز و مورد علاقه کودکان بازی بولینگ است که به سادگی و با کم ترین زحمت می توان شرایط این بازی را مهیا کرد.

وسایل مورد نیاز برای این بازی

 • ۵ الی ۱۰ بطری نوشابه
 • ۲ یا ۳ توپ پلاستیکی یا پارچه‌ای برای پرتاب
 • مشخص کردن مکان با یک نشانگر کوچک (مثل چسب رنگی)

۲- دنبال کردن رهبر
یکی از بازی‌های ساده در خانه، مشخص کردن رهبر در خانه است. روند انجام این بازی به این صورت است که ابتدا فردی به عنوان رهبر انتخاب می‌شود و بچه‌های دیگر باید مو به مو کارهای او را مانند پریدن، خندیدن، شکلک در آوردن و … را تقلید کنند و شخصی بازنده است که به اشتباه کاری را انجام دهد. افزایش تحرک و هیجان در کودکان و افزایش اعتماد به نفس و انرژی مثبت در کودکان از مهم ترین مزیت های این بازی به شمار می‌رود.

۳- صندلی بازی موزیکال
اگر تعداد زیادی بچه در اطراف شما هستند و دوست دارید با بازی و آهنگ آن‌ها را سرگرم کنید، می‌توانید از بازی هیجان‌انگیز صندلی بازی استفاده کنید چرا که این بازی مورد استقبال این کودکان قرار خواهد گرفت.

۴- بازی حفظ تعادل
یکی از ایده‌های جذاب بازی با کودک در خانه، بازی حفظ تعادل قاشق بر روی یک خط صاف و راست است. برای انجام این بازی هیجان‌انگیز، ابتدا باید مسیری را بر روی زمین مشخص کنید و از او بخواهید تا قطع شدن آهنگ روی خط راست به صورت لی لی حرکت کند و برنده کسی نیست جز بچه‌ای که تمام مسیر را بدون افتادن طی کرده است.
۵- سیب‌ زمینی داغ
برای ایجاد یک بازی هیجان‌انگیز گروهی می‌توانید از بچه‌ها بخواهید تا به صورت دایره کنار هم بنشینند و سپس یک توپ یا یک سیب زمینی در اختیار آنان قرار دهید و از آن‌ها بخواهید تا قبل از تموم شدن آهنگ، توپ را در بین دوستان خود با سرعت دست به دست کنند.
در نهایت بازنده کسی است که با تموم شدن آهنگ، توپ در دست او قرار دارد. این بازی با توپ کوچک در منزل می تواند گزینه ی خوبی برای سرگرم کردن فرزندان باشد.

انواع بازی با کودکان در منزل

۶- پانتومیم (ادا بازی)
بازی پانتومیم یکی از بازی‌های گروهی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز در بین کودکان به شمار می‌آید.
در ابتدا باید به بچه‌‌ها آموزش دهید تا بدون حرف یا کلامی و با حرکت دست و اشاره، موضوع یا احساسات خود را به هم‌سنی‌های خود نشان دهند و در آخر کسی برنده است که بتواند به درستی کلمه یا عبارت را تشخیص دهد. برای شروع مسابقه پانتومیم می‌‌توانید از موضوعات زیر استفاده کنید.

 • میوه چیدن از درخت
 • راه رفتن روی شیشه
 • نان پختن
 • بستن بند کفش
 • مسواک زدن
 • کلاه قرمزی
 • نقاشی کردن
 • و … .

و یا از ضرب‌المثل‌های ساده زیر استفاده کنید.

 • بار کج به منزل نمی‌رسد.
 • آش نخورده و دهن سوخته
 • شتر دیدی ندیدی
 • دیوار موش داره، موش هم گوش داره
 • قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.
 • و … .

۷- بازی با حلقه
یک حلقه پلاستیکی بزرگ را که برای ورزش کمر استفاده می شود روی زمین قرار می دهیم و از دو نفر می خواهیم که در دو طرف حلقه قرار گیرند و با شماره ۱ نفر اول داخل حلقه می پرد و با شماره ۲ نفر دوم داخل حلقه می‌شود و نفر اول خارج می شود این بازی تا جایی ادامه پیدا می کند که یکی از دو نفر دچار خطا شود.

۸- بازی گوش‌ دادن
یکی دیگر از بازی‌هایی که خانم کولا برای گروه سنی پیش‌دبستانی پیشنهاد می‌کند، بازی گوش‌دادن است. چند وسیله‌ انتخاب کنید. به بچه‌ها اجازه دهید نگاهی به آنها بیندازند و سپس آنها را کنار بگذارید. از یکی از بچه‌ها بخواهید چشم‌هایش را ببندد و به صدای ضربه‌هایی که شما به اشیا انتخاب‌شده می‌زنید، خوب گوش بدهد و بگوید که این صدا مربوط به کدام وسیله است. می‌توانید برای این کار از یک شانه، لیوان، سِنج، کاغذ سنباده، گلدان یا قاشق استفاده کنید. خلاق باشید و خوش بگذرانید.

۹- مجسمه‌ بازی
چندتا از آهنگ‌ های مورد علاقه‌ی فرزندتان را انتخاب و با صدای بلند اجرا کنید، از آنها بخواهید برقصند ولی به محض توقف آهنگ در هر موقعیت و حالتی که هستند ثابت و بدون حرکت بمانند، حتی اگر یک لنگه پا هستند، باید در همان وضعیت بی‌حرکت بمانند. برای اینکه هیجان بازی را بالاتر ببرید می‌توانید از بچه‌ها بخواهید اداهای خاصی دربیاورند و بعد در همان حالت‌ ها ثابت بمانند. به برنده‌ی بازی یک مدال بدهید. می‌توانید با روبان مدال‌ هایی درست کنید و به لباس یا سر برنده بازی بزنید.

خدمات پرستاری از کودک در منزل آوای زندگی والا

خدمات مراقبتی، پرستاری از کودک و آموزش به کودک به چند دسته تقسیم می­شود:

 1. خدمات مراقبتی ۲۴ ساعته کودک
 2. پرستاران ۲۴ ساعته شرکت آوای زندگی والا به صورت تمام­وقت در کنار خانواده و نوزاد یا کودک شما می­باشند و به خاطر داشتن تجربه در این زمینه می­توانند برای مادران پر مشغله امروزه کمک شایانی باشند.
 3. خدمات مراقبت پاره ­وقت و روزانه کودک

شرکت آوای زندگی والا با بهره­ گیری از پرستاران مجرب و متعهد و با مدارک رشته ­های روانشناسی علوم تربیتی سعی دارد بهترین خدمات و آموزش­ها را برای فرزندان , و کودکان شما فراهم آورد.

نویسنده: خانم مرضیه امیر زادگان


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *