مهدکودک یا پرستار کودک در منزل

این روزها اکثر مادران شاغل با مشکل نگهداری از نوزاد یا کودک خود مواجه اند و بسیاری نیز این وظیفه را به عهده پرستار کودک می گذارند.البته نگران نباشید چون حدود ۷۰ درصد والدین، به نوعی فرزند خود را برای نگهداری به پرستار یا مهدکودک می سپارند و شما تنها نیستید.
امروزه معضل خانم های متاهل شاغل نگهداری فرزندشان به نحو احسنت است بطوریکه هم به ازنظر فکری هم از نظر جسمی به کودکشان رسیدگی شود میخواهیم تفاوت نگهداری در مهد کودک و پرستار خانگی را بدانیم.

سوالی که برای خانواده ها پیش می آید این است که بهترین روش برای مراقبت از فرزندشان در ساعاتی که تنها هستند چه روشی می باشد.دو گزینه پیش روی خانواده موجود است.

یکی فرستادن کودک به مهد کودک و سپردن اوقات تنهایی در کنار دیگر بچه ها و با نظارت یک مربی که به آنها آموزش های لازم را می دهد و با برگزاری بازی های گروهی آنها را سرگرم می کند.گزینه دیگر استفاده از پرستار کودک است که میتواند به صورت روزانه یا شبانه روزی در کنار فرزند و خانواده باشد و نگهداری از کودک در منزل را انجام دهد. هر کدام از این روش ها ، مزایا و معایبی دارند که والدین می تواند بر اساس شرایط زندگی خود و خواسته ها و نیازهایشان یکی را انتخاب کنند.

حضور کودک در مهد کودک می تواند او را برای حضور در محیط های بزرگتری غیر از خانواده آماده کند. کودک در مهد، روش های تعامل با دیگر بچه ها را آموزش می بیند. می تواند برای خود دوست انتخاب کند و در محیطی به جز محیط خانه ساعاتی را بگذراند.

در محیط جدید او با سرگرمی های جدید آشنا می شود و از اسباب بازی های جدید هم استفاده می کند.همه این ها شعاع دید کودک را افزایش می دهد و در صورت انتخاب یک مهد کودک خوب با مربی خوب می تواند تاثیرات مثبت زیادی در آینده تحصیلی و شغلی کودک بگذارد.

در عین حال معاشرت با دیگر کودکان می تواند منجر به انتقال بیماری ها شود. بچه ها در محیط بازی بیشتر ویروس را منتقل می کنند و این کمی مراقبت از کودک را سخت می کند. همچنین حضور تعدادی کودک با تربیت های متفاوت زمینه را برای انتقال روش فکری و تربیتی خاص هر کودک را فراهم می کند که باید در مورد این مسئله بسیار دقت کرد. هم چنین ممکن است بعضی خطرها حتی با حضور مربی متحمل باشد.

پرستار کودک در منزل

حضور پرستار به شما این امکان را می دهد که فرزندتان را کاملا با شرایط فرهنگی و فکری خودتان بزرگ نمایید. می توان با انتخاب پرستار بچه مناسب و تشریح قوانین و شرایط منزل تان خط مشی های تربیتی خود را حفظ کنید. هر هفته با پرستار برنامه ریزی کنیدکه چه مواردی را در این هفته یا این بازه زمانی مشخص با فرزندتان کار کند و از روند کار به صورت روزانه با خبر شوید.

همچنین ساعات کار مهد کودک ها بسیار محدود می باشد در صورتی که با حضور یک پرستار نوزاد ، اگر برای شما در روزهای تعطیل آخر هفته یا بعد از ساعات کاری جلسه کاری و یا یک ملاقات مهم و رسمی پیش آمد، نگرانی بابت تنها ماندن فرزند خود ندارید.

کودک شما با پرستارش می تواند بدون نگرانی از حضور شما ساعات زیادی را سپری کند و شما نیز می توانید به امورات شغلی و یا تحصیلی خود بپردازید. نکته دیگری که مطرح می شود بحث هزینه هاست. شاید شما بتوانید با پرداخت هزینه معادل یک ماه یک مهدکودک خوب ، یک پرستار کارآمد و با تحصیلات دانشگاهی مربوطه را به صورت خصوصی با آموزش های اصولی و علمی در کنار فرزند خود داشته باشید.

اینکه داشتن پرستار کودک در منزل بهتر است یا سپردن کودکمان به مهدکودک، امری است کاملا نسبی و برحسب شرایط هر خانواده متفاوت است و اینکه صلاح دید والدین آن فرزند نسبت به تربیت و رشد فرزندشان به چه صورت است، اما در برهه زمانی فعلی و به علت شیوع پاندمی کرونا بیشتر شاهد تمایل خانواده ها برای همراهی پرستار با فرزندشان به صورت روزانه و یا شبانه روزی هستیم و این امر نیز به رشد و آموزش کودکان نیز می تواند کمک شایانی کند، زیرا پرستار مذکور آشنایی نسبتا بیشتری نسبت به کودک پیدا می کند تا مربی مهدکودکی که عهده دار نظارت و آموزش چندین کودک را برعهده دارد. لازم به ذکر است که با استخدام پرستار شبانه روزی به دلیل رفت و آمد کمتر احتمال انتقال ویروس نیز کاهش پیدا می کند.

نویسنده: خانم مرضیه امیر زادگان


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *