چگونه محل زندگی و سایل شخصی سالمند و بیمار را ضدعفونی کنیم؟

در این مدتی که با ویروس کرونا دست و پنجه نرم کردیم با وجود اینکه استرس و ترسی را در همه ایجاد کرده است ولی باعث شده بیشتر به ضدعفونی کردن و بهداشت فردی و جمعی اهمیت نشان دهیم.

متاسفانه سالمندان و افرادی که دچار بیماری­ های خاص از قبیل قلبی، تنفسی و … هستند بیشتر در معرض خطر ویروس کرونا می­باشند.اما حواسمان باشد با استرس زیاد کار دست خودمان و اطرافیانمان ندهیم.

زیرا خطر ابتلا به ویروس کرونا در افراد بخصوص سالمندان و بیماران، کاهش پیدا کند بهتر است اقداماتی انجام شود:

یکی از اقداماتی که خطر ابتلا را کم میکند، ضدعفونی کردن منزل های آنان به طور مرتب می­باشد برای ضدعفونی کردن باید ابتدا دستکش دست کنید و بعد سطوح را ضدعفونی کنید.

برای ضدعفونی کردن تمام سطوح و قسمت­ های خانه بهتر از از مواد شوینده انتی باکتریال استفاده شود.

اولین قسمتی که باید میکروب­ زدایی شود دستگیره درب ورودی است. زیرا دستگیره درب ورودی نیز می­تواند کانونی باشد برای این ویروس، هر دفعه برای وارد شدن، دست های آلوده شما با آن برخورد میکند. با قرار دادن یک بسته پد الکلی در کنار در و استفاده از آن مطمئن می­شوید که مرتبا دستگیره در بعد از باز شدن تمیز می­گردد.در ارتباط با ضدعفونی کردن وسواس به خرج ندهید، حتی اگر الکل در دسترس نداشتید می­توانید از وایتکس و آب استفاده کنید.

آشپزخانه محلی است برای اینکه ویروس کرونا در آن گسترش پیدا کند. تمام سطوحی که در حین پختن غذا به آن دست زده می­شود میتوانند ویروس را منتقل کند بهتر است تمام سطوح از جمله ظروف، قاشق، چنگال و لیوان و نیز سطح میز ناهارخوری دائم تمیز شوند، البته قبل از شروع به کار بهتر است دستان خود را ضدعفونی کنید.

بعد از تمیز کردن تمام سطوح آشپزخانه به اتاق ها رسیدگی می­کنید. حواستان باشد تمام ملحفه ­ها، روبالشتی­ ها و حوله­ ها را دائما با آب گرم و مواد شوینده ضدعفونی کننده شسته شود زیرا بهترین مکان برای رشد ویروس می ­باشند. بهتر است در این روزها از حوله یکبار مصرف استفاده شود و در صورت استفاده از حوله پارچه ­ای هر سه چهار روز یکبار باید با حوله تمیز تعویض کنید و پس از شسته شدن و خشک شدن، برای از بین بردن میکروب ها بهتر است اتو شوند.

ضدعفونی محل زندگی سالمندان

سرویس ­های بهداشتی که شامل حمام و توالت است باید با دقت بیشتری میکروب زدایی شوند زیرا مکان­هایی هستند که زود به زود کثیف می­شوند و چون محل مناسبی است برای ویروس و گسترش آن است باید دائما ضدعفونی شوند. بنابراین دوش، کاشی، دیوار و سقف ،سینک دستشویی، پرده حمام، فن تهویه و… را برای از بین بردن باکتری ها تمیز کنید. هر روز لگن توالت فرنگی را با برس و ماده ضدعفونی کننده تمیز کنید.

سطل زباله­ ها را فراموش نکنیم آنها منبع رشد ویروس هستند و بهتر است هر شب خالی شود و شسته و ضدعفونی گردد، برای شستن آن می توانید از یک برس بلند و اسپری ضدعفونی کنند استفاده کرد تا هیچ ویروسی در آن باقی نماند.

در این روزهای کرونایی دقت و هوشیاری بیشتری نیاز است که مواظب سلامت خود و اطرافیانمان باشیم. مخصوصا افراد سالمند و بیمار از لحاظ قوای بدنی ضعیف ­تر هستند و نیز مراقبت بیشتری احتیاج دارند. با نظافت کامل و رعایت بهداشت می توانید ویروس ها و میکروب ها را از خود دور نگه دارید.

بهتر است کفش ها را در فضای باز بگذاریم و حدالمقدور در این روزها از چندین کفش استفاده کنیم که تمیز کردن و ضدعفونی کردنشان برایمان سخت نباشد.

این روزها برای همه ما سخت و حتی عجیب شده است، خیلی از روتین های زندگی ما رنگ باخته اند و جای خود را به عادات جدیدی دادند که خوشایندمان نیست و حتی ما را تا حدی دچار استرس و وسواس گرده است. اما به یاد داشته باشیم این روزها به سلامت و جسم و روان خود بیش از پیش اهمیت بدهیم. حواسمان به همدیگر باشد، به خصوص افراد سالمند یا کسانی که بیماری کرونا را گرفته و بهبود پیدا کرده اند، عوارض این بیماری حتی بعد از بهبودی نیز بر کیفیت زندگی این افراد تاثیر دارد، پس نیاز به حمایت و توجه بیشتر اطرافیان خود دارند، این روزها نیز می گذرد و همه ما به دور از هر گونه ماسک و الکل دوباره در کنار هم جمع خواهیم شد!!

نویسنده: خانم مرضیه امیر زادگان


icon

Content Generator ۱۶ ۰۸ ۱۴۰۱

And make sure to thank me later when this tool has changed the way you create content :). Click Here: https://stanford.io/3FXszd0

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *