بازی درمانی با پرستار کودک در منزل

با شیوع پاندمی کرونا و نیاز هرچه بیشتر خانواده ها برای آموزش تخصصی کودکان،شرکت آوای زندگی والا با استفاده از پرستاران کودک مجرب و آموزش دیده خود با تحصیلات آکادمیک در رشته های مربوطه بهترین خدمات آموزشی و پرورشی را برای فرزندان شما در منزل فراهم می کنند، یکی از بهترین روش ها بازی درمانی است.
مفاهیمی که در بازی کودکان نهفته است بسیار فراتر از واژه هایی مانند تفریح و سرگرمی است. بازی ممکن است باعث آموزش مفاهیم اصلی زندگی به کودک شود. امکان دارد بازی، کودک را از خودمحوری دربیاورد و زندگی اجتماعی را به او آموزش دهد، همچنین بازی باعث فراموشی شکست ها و ناکامی های روزانه می شود به همین علت امروزه از بازی به عنوان یک روش درمانی استفاده می شود.

از طریق بازی می توان کودکان مضطرب، پرخاشگر، خجالتی، عاطفی، مایوس، افسرده، پیش فعال و… را شناسایی کرد.

کودکان به کمک بازی ها:

 • نیروی اضافی خود را تخلیه می کنند.
 • رفع خستگی می کنند
 • مسائل و مشکلات عاطفی خود را حل می کنند
 • از لحاظ جسمی و ذهنی رشد می کنند و برای بهتر زیستن در محیط اجتماعی آماده می شوند.

بازی به عنوان پایه و اساس نخستین روابط اجتماعی محسوب می شود.

بازی درمانی

یک تعامل کمکی بین کودک و بزرگسال آموزش دیده است که از طریق ارتباط نمادین در بازی در جستجوی راه هایی برای کاهش آشفتگی های هیجانی کودک است.
بازی درمانی، رویکرد فعالی است که می توان آن را به صورت انفرادی یا گروهی به کاربرد، به گونه ای که به کودک اجازه می¬دهد تا به واسطه بازی، احساسات هوشیار و ناهشیارشان را آشکار سازند.

اگر چه افراد مختلف ممکن است درباره ی علت بازی کردن کودکان اختلاف نظر داشته باشد ولی با این نکته موافقند که بازی از مولفه های ضروری زندگی کودکان است چرا که آنها به هنگام بازی معمولا در طبیعی ترین و راحتترین وضعیت هستند و به همان راحتی که بزرگسالان احساساتشان را از طریق گفتار ابراز می کنند، آنها نیز همین کار را به وسیله بازی انجام می دهند.

انواع بازی درمانی

انواع بازی درمانی

 • بازی درمانی فعال
  نوعی از بازی درمانی که در آن به کودک تعداد محدودی اسباب بازی داده میشود و پرستار کودک نیز همراه کودک بازی می کند در این نوع بازی درمانی، موقعیت ویژه ای به عنوان موقعیت محرک طراحی می شود، این موقعیت، محرک و جهت دهنده کودک به سوی یک بازی است مثلا در این بازی درمانی کودکی که در رابطه با نوزاد خیالی و … جهت داده می شود.
 • بازی درمانی غیرفعال
  در بازی درمانی غیرفعال محدودیت خاصی در بازی کودک اعمال نمی شود و کودک از طریق مختلف به دنبال کاری است که اجازه ی انجام آن را داده اند و پرستار کودک ضمن عدم دخالت بیشتر در بازی، وسایل بازی را محدود نمی کند و تلاش دارد که بخشی از بازی کودک گردد.
 • بازی های گروهی
  در بازی های گروهی که چند کودک با همدیگر همبازی می شوند کودک مهارت هایی را یاد می گیرد که در بازی-های انفرادی احتمال کسب آنها کمتر است. از جمله فواید بازی های گروهی می توان به فعالیت بیشتر، شناسایی نکات قوت و ضعف با مقایسه ی خود با دیگران، کم بودن نگرانی فرد در اثر بودن با دوستان، آشنایی با قوانین و مقررات اجتماعی و امکان ابراز احساسات مثبت و منفی اشاره نمود.

انواع گروه های بازی درمانی

متجانس: به گروه هایی گفته می شود که افراد شرکت کننده مشکلات مشابهی دارند.
نامتجانس: مشکلات افراد شرکت کننده متفاوت می باشد
امکان یادگیری و کسب مهارت های مختلف در گروه های نامتجانس بیشتر است.
متاسفانه به دلیل شیوع پاندمی کرونا گروه های بازی درمانی را نمی توانیم داشته باشیم. اما بازی درمانی انفرادی با پرستار کودک نیز اثرات مطلوب بسیاری را بر جای می گذارد.

اتاق بازی درمانی

در بازی درمانی اتاقی نسبتا بزرگ با دیوارهای صاف و قابل شستشو، سقف آکوستیک، رنگ ملایم و روشن، کفپوش شستشو و کمدی برای قرار دادن اسباب بازی مورد نیاز است. دستشویی باید نزدیک و در دسترس کودکان باشد. وسایل بازی نظیر مداد آبرنگ، کاغذ، میز، صندلی، عروسک های مختلف، آینه، جعبه های شن و ماسه ، تخته و گچ، آدمک های چوبی و پلاستیکی، قطعات چوب، چکش، مقوا، چسب مایع و انواع اسباب بازی ها باید در اتاق موجود باشد.

شرکت آوای زندگی والا با اعزام پرستار کودک در منزل که اکثر آنها دانش آموخته رشته های روانشناسی و علوم تربیتی هستند ، برحسب شرایط منزل شما و با گزارش کار به کارشناسان مجموعه بهترین شیوه را برای آموزش و تربیت فرزندانتان فراهم می کنند.

نویسنده: خانم مرضیه امیر زادگان


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *