چگونه سالمندان را شاد نگه داریم؟

دوره سالمندی همراه است با اتفاقات ناگوار مثل از دست دادن همسر، دوستان و ناتوانی جسمی که باعث افسردگی در سالمندان می شود. در این زمان اطرافیان نقش مهمی در شاد کردن سالمند خود ایفا میکنند. همچنین سالمندان در این سن نسبت به برقراری ارتباط با دیگران حساس میشوند و نوع ارتباطی که دیگران با آنها برقرار میکنند تاثیر بسزایی در روحیه آنها دارد. اگر سالمند احساس ناتوانی کند و اطرافیان به او بی توجه شوند، حس افسردگی در او قوی تر میشود.پس تا جایی که ممکن است با سالمند ارتباطی مثل افراد جوان داشته باشید و از تجربیات آن ها استفاده کنید، حتی اگر نمی خواهید به کار ببندید شنونده خوبی برایشان باشید.

شاد نگه داشتن سالمندان دغدغه اغلب فرزندان است بنابراین شناخت نیازهای دوران کهنسالی به شما کمک میکند تا بر افسردگی که رایج ترین مشکل دوره سالمندی است غلبه کنید.در این مقاله به راهکارهایی اشاره میکنیم تا بتوانید به سالمند خود کمک کنید تا سالهای باقیمانده عمر خود را با شادی بگذراند. سالمندان گوهرانی هستند که تا زمانی که در کنارمان هستند باید قدرشان را بدانیم

با سالمندان صحبت کنید

سالمندان دوست دارند که تجربه های خود را برای دیگران تعریف کنند و اگر با علاقه به صحبت های آنها گوش دهند و سوالاتی بپرسند ، به این روش نشان میدهید که اطلاعات آنها برایتان مفید است،این امر آنها را خوشحال میکند.سعی کنید هنگام صحبت به صورت آن ها  نگاه کنید.زیرا این کار حس خوبی را در آنها بوجود می­آورد و با تایید و تصدیق و تشویق در مورد تجربیاتشان حس خوبی به آنها بدهید.

سالمندان را در آغوش بکشید

اغلب سالمندان به دلیل تمایل به نوازش و لمس شدن برای ملاقات با فیزیوتراپ یا آرایشگر انگیزه دارند.سالمندانی که به علت مرگ یا طلاق از همسر خود جدا شده اند و یا از دوستان و فرزندان خود دور افتاده اند احساس تنهایی میکنند.در نتیجه در آغوش کشیدن، گرفتن دست و ماساژ آنها را خوشحال میکند بلکه ماساژ ملایم ماهیچه ها هورمون اکسی توسین در بدن آنها آزاد میکند که باعث کاهش تنش و اضطراب در آنها می باشد. سالمندان نیاز دارند که احساس کنند دوست داشته می­شوند، پس از هیچ کاری در این زمینه کوتاهی نکنیم، برای انها زمان کافی صرف کنید و از حس باهم بودن لذت ببرید.

سالمندان را در فعالیتهای خود شریک کنید

سالمندان از مشارکت در گروه های خانوادگی و دوستانه احساس رضایت میکنند.

آنها دوست دارند پیشنهاداتی هم در جمع ارائه دهند.حتی می توانید در تهیه غذایی و یا خریدن وسیله ای و حتی انجام کارهای سبک منزل خود از آنها کمک بخواهید و علاوه بر شاد کردن آنها حس ارزشمند بودن را در آنها ایجاد کنید.

سالمندان را به چالش بکشید

هدف های کوچیک و سبک که بتوانند از عهده آن بربیایند می تواند در روحیه و شاد کردن آنها نقش زیادی داشته باشد، حتی اگر میشود بخشی از کارهای مدرسه بچه ها را به آنها بسپارید که در کنار نوه ها باهم انجام دهند.

سالمندان شاد

پیاده روی و انجام فعالیتهای ورزشی

انجام ورزش های هوازی کمک زیادی به شادابی سالمندان میکند.ورزش های هوازی حجم زیادی از اکسیژن را وارد ریه ها کرده و باعث نشاط میشود. اگر سالمند شما از سلامت جسمی برخوردار است حتما او را به ورزش کردن تشویق کنید و همچنین می توانید او را به پیوستن به جمع سالمندانی که در پارک ورزش میکنند ترغیب کنید.اگر سالمند شما شرایط خوبی ندارد  برای ورزش های بیرون از خانه می توانید با مشورت پزشک نوعی ورزش برایش تنظیم کنید. سعی کنید در کنار ورزش ، تغذیه مناسبی نیز برای سالمندان فراهم کنید که به سلامت جسم و روان آنها کمک شایانی می کند.

برای سالمندان جشن بگیرید

سالمندان از جشن تولد، سالگرد و جشن هایی از این قبیل استقبال میکنند.همچنین در زمان مناسب یک فرد میتواند به نمایندگی از حضور آنها قدردانی کرده و به افتخار آنها جشن بگیرند.به خاطر الگو بودن آنها و درسهایی که به شما داده اند، برای کمک هایشان در زندگی به شما از آنها قدردانی کنید.به هر دلیلی و در هر زمانی و در هر جایی برای آنها جشن بگیرید و آنها را شاد نگه دارید. حس با ارزش بودن و قدردان بودن برای سالمندان بسیار انرژی بخش است و آنها از بسیاری مشکلات روانی ناشی از کاهش توانایی فیزیکی و… دور می کند.

در دسترس سالمندان باشید

سر زدن به سالمندان باعث شادی آنها میشود.حتی اگر شرایط کاری شما طوری است که هر روز نمیتوانید به دیدن آنها بروید حتما با تلفن از حال آنها جویا شوید و آنها را خوشحال کنید. در هفته با اقوام قرار بگذارید که زمانهایی را در کنارشان جمع شوید و از خاطرات گذشته و اتفاقات جالب و یا حتی روزمرگی ها صحبت کنید، این امر شاید ساده باشد اما تاثیر چشمگیری در سلامت روان این عزیزان دارد.

ما باید بدانیم به برکت وجود این عزیزان می­ توانیم زندگی شادتر، آرامتر و همچنین لحظاتی با نشاط­تر را تجربه کنیم

خدمات حرفه ای مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل یکی از ویژگی های برتر مجموعه آوای زندگی والا می باشد. پرستاران و مراقبان ما دارای تجربه و آشنایی کامل به امور سالمندان هستند و همیشه تلاش می کنند تا بهترین شرایط و محیط آرام و شادی را برای سالمندان عزیز شما فراهم آورند .

نویسنده: خانم مرضیه امیر زادگان


icon

شیما ۰۷ ۰۴ ۱۴۰۱

مطلب فوق بسیار آموزنده و عالی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *